Wydział FTIMS - studia II stopnia
Topic outline
Studia stacjonarne II stopnia - Fizyka Techniczna
Studia na kierunku Fizyka Techniczna skoncentrowane są na wyzwaniach współczesnego przemysłu i medycyny, pozwalają – szczególnie na studiach drugiego stopnia – zapoznać się z najnowszymi trendami w rozwoju nauki i technologii, jak choćby z kryształami fotonicznymi, czy fullerenami. Po pierwszym stopniu studiów absolwent Fizyki Technicznej posiada tytuł inżyniera i wiedzę ogólną z zakresu fizyki oraz jej zastosowań technicznych, opartą na gruntownych podstawach nauk matematyczno-przyrodniczych. Dysponuje też umiejętnościami: rozumienia i ścisłego opisu zjawisk fizycznych, korzystania z nowoczesnej aparatury pomiarowej i technicznych systemów diagnostycznych, gromadzenia, przetwarzania i przekazywania informacji oraz komputerowego wspomagania tych systemów. Ma kompetencje niezbędne do obsługi i nadzoru urządzeń, których działanie wymaga podstawowej wiedzy z zakresu fizyki i informatyki.
Studia drugiego stopnia (magisterskie) poszerzają wiadomości z dziedziny nauk fizycznych uzyskaną na studiach pierwszego stopnia oraz pozwalają uzyskać wiedzę specjalistyczną w wybranej specjalności.
Nasz absolwent jest poszukiwany na rynku pracy, gdyż ze względu na swą elastyczność i szerokie spektrum wiedzy, jest przygotowany do pracy w wielu miejscach, między innymi w: szpitalach i innych jednostkach służby zdrowia, laboratoriach badawczo-rozwojowych, przemysłowych i diagnostycznych, zakładach produkujących aparaturę i urządzenia pomiarowe, jednostkach obrotu handlowego i odbioru technicznego, jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych aparatury i urządzeń diagnostyczno-pomiarowych.Optoelektronika
Jest specjalnością studiów II stopnia skoncentrowaną na własnościach materiałów optoelektronicznych (czemu służy m.in. fizyka kryształów stałych, fizyka ciekłych kryształów, fizyka powierzchni i cienkich warstw i fizyka półprzewodników) oraz technikach ich badania (takich jak np. spektroskopia) a także na ich zastosowaniach w optoelektronice. Studenci zapoznają się z wybranymi zagadnieniami fotoniki, mikro- i nanotechnologii oraz techniki światłowodowej, poznają kryształy fotoniczne i inne zagadnienia związane z najnowocześniejszymi technologiami. Studenci tej specjalności poznają również sposoby wykorzystania metod komputerowych w nauce i technologii.
Studia stacjonarne II stopnia - Matematyka Stosowana
Absolwent studiów magisterskich drugiego stopnia poza umiejętnościami dotyczącymi rozwiązywania problemów matematyki klasycznej będzie mieć pogłębioną wiedzę dotyczącą metod i narzędzi matematyki, statystyki, komputerowych technik obliczeniowych, niezbędnych w zastosowaniach w finansach i ubezpieczeniach oraz w szeroko rozumianej analizie danych biznesowych, jak również modelowania praktycznych i teoretycznych zjawisk zachodzących na rynkach finansowych i ubezpieczeniowych. Absolwenci kierunku matematyka poprzez wykształconą podczas studiów umiejętność rozwiązywania różnego rodzaju problemów, na ogół z łatwością znajdują pracę i są cenieni przez swoich pracodawców. Są chętni do podejmowania wyzwań oraz rozszerzania swojej wiedzy i umiejętności.
Studia II stopnia stacjonarne (magisterskie, 4 semestry):
- Specjalność: Zarządzanie ryzykiem w finansach i ubezpieczeniach
- Specjalność: Modelowanie matematyczne i optymalizacja
- Specjalność: Analiza danych w biznesie i logistyce
- Specjalność: Matematyka z zastosowaniami
Zarządzanie ryzykiem w finansach i ubezpieczeniach
W ramach specjalności zarządzanie ryzykiem w finansach i ubezpieczeniach studenci zdobywają wiedzę w zakresie matematyki finansowej, zarządzania ryzykiem finansowym i funkcjonowania rynku finansowego oraz matematyki ubezpieczeniowej i funkcjonowania rynku ubezpieczeń.
Modelowanie matematyczne i optymalizacja
Modelowanie matematyczne i optymalizacja to specjalność oferująca gruntowną wiedzę i umiejętności w zakresie budowania i analizowania modeli procesów przyrodniczych, technicznych oraz społecznych, dzięki czemu absolwent będzie przygotowany do pracy w placówkach badawczych, przemysłowych i naukowych zajmujących się modelowaniem różnorodnych procesów: technologicznych, fizycznych, chemicznych, biologicznych, społecznych i ekonomicznych.
Matematyka z zastosowaniami
Matematyka z zastosowaniami to specjalność przeznaczona dla studentów chcących pogłębić swoją wiedzę z matematyki teoretycznej oraz zainteresowanych różnymi jej zastosowaniami, np. w modelowaniu zagadnień grafowych, zagadnień aproksymacyjnych oraz szeroko pojętej optymalizacji.
Studia stacjonarne II stopnia - Informatyka Stosowana
Absolwent studiów magisterskich ma ogólną wiedzę informatyczną przynajmniej w zakresie wszystkich treści podstawowych i kierunkowych właściwych dla studiów inżynierskich na kierunku informatyka oraz wykazuje biegłość w wybranej specjalności. Posiada wiedzę i umiejętności pozwalające na rozwiązywanie problemów informatycznych - również w niestandardowych sytuacjach - a także umie wydawać opinie na podstawie niekompletnych lub ograniczonych informacji z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Umie dyskutować na tematy informatyczne zarówno ze specjalistami jak i niespecjalistami, a także kierować pracą zespołów. Absolwent posiada umiejętności umożliwiające podjęcie pracy w firmach informatycznych, w administracji państwowej i samorządowej. Absolwent ma wpojone nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz jest przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i kontynuacji edukacji na studiach doktoranckich.
Studia II stopnia stacjonarne (magisterskie, 3 semestry):
- Specjalność: Grafika komputerowa i multimedia
- Specjalność: Data science
- Specjalność: Inżynieria oprogramowania i uczenie maszynowe
- Specjalność: Przemysłowe i społeczne zastosowania informatyki
- Specjalność: Technologie gier i systemów interaktywnych
Grafika komputerowa i multimedia
Studenci tej specjalności zdobywają pogłębioną wiedzę i umiejętności z zakresu modelowania i animacji komputerowej, filmu animowanego i efektów specjalnych, realizacji filmowej i telewizyjnej, wizualizacji, programowania aplikacji graficznych, technologii multimedialnych, przetwarzania i rozpoznawania obrazu, rzeczywistości wirtualnej i rzeczywistości rozszerzonej, kompozycji grafiki i kompozycji przestrzeni, projektowania grafiki, projektowania witryn internetowych i prezentacji multimedialnych.
Cechą charakterystyczną specjalności jest łączenie technologii i sztuki, realizacja autorskich projektów, zajęcia prowadzone przez interdyscyplinarny zespół specjalistów z informatyki, grafiki, architekta i realizatora filmów. Absolwent specjalności będzie przygotowany do pracy w której istotna jest umiejętność połączenia wiedzy informatycznej z wiedzą z zakresu projektowania graficznego.Data science
Celem tej specjalności jest wykształcenie specjalistów umiejących analizować, projektować, programować i eksploatować systemy informatyczne w zarządzaniu i e-biznesie korzystając z nowoczesnych technologii informatycznych, dla organizacji i przedsiębiorstw współczesnej gospodarki.
Akcenty wyróżniające specjalność Systemy informatyczne w zarządzaniu i handlu elektronicznym:- modelowanie i analiza systemów informatycznych zarządzania, systemowy sposób przedstawiania problemów informatycznych i ekonomicznych,
- multimedialne systemy baz danych,
- projektowanie systemów analitycznych i techniki analizy danych systemy e-gospodarki i handlu elektronicznego (systemy bankowe,
- systemy EDI, e-administracja) oraz systemy mobilne,
- modelowanie procesów i sterowanie przepływem informacji w przedsiębiorstwie.
Inżynieria oprogramowania i uczenie maszynowe
Specjalność ta przygotowuje studentów do podjęcia wyzwań w zakresie:
- budowy modeli i algorytmów dla wydajnych systemów typu „business intelligence” oraz systemów baz wiedzy;
- automatycznej analizy, interpretacji obrazów i selekcji cech, z wykorzystaniem danych obrazowych, a także wiedzy eksperckiej lub bazy innych rodzajów danych;
- medycznych, wykorzystania metod obliczeń inteligentnych w tym dziedzinie sieci neuronowych, algorytmów ewolucyjnych, teorii zbiorów rozmytych i logiki rozmytej;
- zastosowania współczesnych metodologii wytwarzania oprogramowania, ze szczególnym uwzględnieniem etapów analizy i projektowania oraz testowania systemów informatycznych;
- prowadzenia projektów informatycznych z użyciem nowoczesnych podejść do procesu wytwarzania oprogramowania;
- tworzenia inteligentnych systemów informacyjnych dla rozwiązywania problemów analizy danych (systemy rozpoznawania, systemy decyzyjne).
Specjalność „Inżynieria Oprogramowania i Uczenie Maszynowe” łączy w swojej ofercie umiejętności projektowe, techniczne i naukowe z wybranego obszaru informatyki. Tym samym absolwenci są poszukiwanymi specjalistami posiadającymi umiejętności projektowe i naukowo-badawcze, znajdując zatrudnienie w zespołach badawczo-rozwojowych firm z sektora IT.
Technologie gier i systemów interaktywnych
Studenci tej specjalności zdobywają pogłębioną wiedzę i umiejętności z zakresu teorii gier, inżynierii oprogramowania, metod i algorytmów grafiki komputerowej stosowanych w grach komputerowych i symulacji złożonych procesów dynamicznych, projektowania i realizacji gier komputerowych, w tym gier sieciowych, metodami symulacji procesów złożonych, zarządzaniem projektami programistycznymi i wprowadzaniem oprogramowania na rynek, programowaniem sprzętu realizującego grafikę i dźwięk w grach komputerowych i programach symulacyjnych oraz zagadnieniami prawnymi i etycznymi współczesnej informatyki. Absolwent specjalności będzie przygotowany do projektowania, implementacji i modyfikacji oprogramowania, stosowanego do symulacji procesów złożonych oraz do projektowania i produkcji nowoczesnych gier komputerowych.
Studia niestacjonarne II stopnia - Informatyka Stosowana
Absolwent studiów magisterskich ma ogólną wiedzę informatyczną przynajmniej w zakresie wszystkich treści podstawowych i kierunkowych właściwych dla studiów inżynierskich na kierunku informatyka oraz wykazuje biegłość w wybranej specjalności. Posiada wiedzę i umiejętności pozwalające na rozwiązywanie problemów informatycznych - również w niestandardowych sytuacjach - a także umie wydawać opinie na podstawie niekompletnych lub ograniczonych informacji z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Umie dyskutować na tematy informatyczne zarówno ze specjalistami jak i niespecjalistami, a także kierować pracą zespołów. Absolwent posiada umiejętności umożliwiające podjęcie pracy w firmach informatycznych, w administracji państwowej i samorządowej. Absolwent ma wpojone nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz jest przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i kontynuacji edukacji na studiach doktoranckich.
Wikamp