Koła naukowe
Topic outline
Kot Schrödingera
Informacje ogólne
Koło Naukowe Fizyków (KNF) „Kot Schrödingera” działa przy Instytucie Fizyki PŁ, a jego członkami są studenci różnych kierunków i wydziałów naszej uczelni. Głównymi celami działania koła jest propagowanie fizyki oraz rozwijanie zainteresowań członków.
Fizykę propagujemy na różne sposoby, przede wszystkim poprzez organizowanie pokazów z doświadczeniami. Co roku nasze koło można spotkać na pikniku naukowym w Manufakturze, który jest organizowany w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, oraz na Pikniku Naukowym Polskiego Radia. Prezentujemy tam doświadczenia z wielu dziedzin fizyki – hydrodynamiki, optyki, czy elektryczności. Poza tym organizowaliśmy pokazy na konwencie fantasy oraz dla telewizji TVP Łódź. Pojawiamy się również z różnymi doświadczeniami na dniach otwartych Politechniki Łódzkiej.
KNF współpracuje z Łódzkim Uniwersytetem Dziecięcym – nasi studenci uczestniczą w przygotowaniu i poprowadzeniu zajęć z fizyki dla uczniów szkół podstawowych. Wówczas staramy się pokazać i wytłumaczyć najmłodszym zjawiska, jakie zachodzą w otaczającym nas świecie.
W 2013 roku po raz pierwszy zaangażowaliśmy się w międzynarodowych warsztatach Masterclasses, w trakcie których pomagamy licealistom z całej Polski zapoznać się z fizyką cząstek elementarnych i działaniami prowadzonymi w CERNie. Pomoc przy warsztatach zaowocowała stałą współpracą z Zakładem Fizyki Promieniowania Kosmicznego.
Od 2014 roku podjęliśmy się nowego działania, które ma na celu dotrzeć z fizyką do ludzi. Rozpoczęliśmy nagrywanie krótkich filmików, które pokazują różne ciekawe eksperymenty i tłumaczą prawa nimi rządzące.
Członkowie KNF zrealizowali wiele ciekawych projektów, jesteśmy również w trakcie realizacji kolejnych. Możemy się pochwalić między innymi samodzielnie zbudowanym jonolotem, transformatorem Tesli czy drabiną jakubową.
Poza tym w każdym roku akademickim organizujemy kilka spotkań (wykładów, projekcji filmów lub wyjść do innych jednostek naukowych), które są dla nas okazją do rozwoju naszej wiedzy i umiejętności. Odwiedziliśmy między innymi Instytut Chemii Fizycznej (na Wydziale Chemicznym PŁ), Instytut Technik Radiacyjnych PŁ, łódzki oddział Narodowego Centrum Badań Jądrowych czy Instytut Fizyki PAN w Warszawie.
Miejsce spotkań
Jeśli chodzi o miejsce spotkań, to chwilowo nie ma stałego, z racji remontu Instytutu Fizyki.
Dla nowych członków
Osoby chętne do dołączenia do nas powinny skontaktować się z przewodniczącym.
Skład
Kontakt
Opiekunowie koładr inż. Andrzej Brozi
e-mail: andrzej.brozi@p.lodz.pl
dr inż. Michał Wasiak
e-mail: michal.wasiak@p.lodz.pl
PrzewodniczącaKlaudia Borowczyk
WiceprzewodniczącyJakub Pawłowski
SekretarzDagmara Piekarczyk
SkarbnikMateusz Chojnacki
KINo - Koło Informatycznego Niepokoju
Informacje ogólne
Koło Informatycznego Niepokoju zrzesza studentów zainteresowanych działalnością naukowo-badawczą w dziedzinie informatyki. Powstało w 1994 roku z inicjatywy studentów Instytutu Informatyki Politechniki Łódzkiej i znajduje się pod stałą opieką merytoryczną oraz organizacyjną pracowników tej placówki.
Członkowie KINa realizują szereg projektów pozwalających poszerzać ich wiedzę w zakresie sztucznej inteligencji, algorytmiki, lingwistyki, inżynierii oprogramowania, sieci komputerowych oraz wykorzystania najnowszych technologii informatycznych. Dzięki partnerskim układom nabywają także umiejętności pracy w grupach projektowych oraz elastyczności w podejściu do problemów, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć w przyszłym życiu zawodowym.
Więcej informacji o sekcjach, ich celu i spotkaniach na stronie: http://kino.ics.p.lodz.pl oraz http://www.facebook.com/skn.KINo
Miejsce spotkań
Każda sekcja ma inne miejsce spotkań. Głównie laboratoria na 4 piętrze.
Zapraszamy wszystkich do pokoju 1.02 w budynku Nowej Fizyki.Dla nowych członków
Zapraszamy wszystkich studentów zainteresowanych pracą naukową i studiowaniem nowoczesnych technologii zapraszamy do zapoznania się z propozycjami projektów badawczych KINa. Jesteśmy cały czas otwarci na nowych członków!
Skład
Kontaktwww: Kurs KINo (dla zapisanych osób)
e-mail: kontakt@kino.ics.p.lodz.pl
Opiekun naukowy koładr inż. Bartłomiej Stasiak
e-mail: bartlomiej.stasiak@p.lodz.pl
Opiekun organizacyjny koładr inż. Jarosław Andrzejczak
e-mail: jaroslaw.andrzejczak@p.lodz.pl
PrzewodniczącaMagdalena Jóźwiak
e-mail: 216787@edu.p.lodz.pl
WiceprzewodniczącyPatryk Zając
e-mail: 216932@edu.p.lodz.pl
Sekcja Algorytmiczna
Opiekun sekcjimgr inż. Paweł Tarasiuk
e-mail: pawel.tarasiuk@p.lodz.pl
PrzewodniczącyJan Filipowicz
e-mail: 195582@edu.p.lodz.pl
WiceprzewodniczącySasza Stanczew
e-mail: 203997@edu.p.lodz.pl
Sekcja Twórców Gier (Digital Night Studio)
Opiekun sekcjidr inż. Dominik Szajerman
e-mail: dominik.szajerman@p.lodz.pl
PrzewodniczącaNatalia Wylezińska
e-mail: 195745@edu.p.lodz.pl
WiceprzewodniczącaHanna Paluszkiewicz
e-mail: 203962@edu.p.lodz.pl
Sekcja Grafiki
Opiekun sekcjidr inż. Krzysztof Guzek
e-mail: krzysztof.guzek@p.lodz.pl
Prowadzący Programowania Silników i Giermgr inż. Tomasz Gałaj
e-mail: 800950@edu.p.lodz.pl
PrzewodniczącaHanna Paluszkiewicz
e-mail: 203962@edu.p.lodz.pl
WiceprzewodniczącaNatalia Wylezińska
e-mail: 195745@edu.p.lodz.pl
Sekcja Grupa .NET
Opiekun sekcjidr inż. Łukasz Chomątek
e-mail: lukasz.chomatek@p.lodz.pl
PrzewodniczącyPiotr Myśliński
e-mail: 203953@edu.p.lodz.pl
Sekcja Sztucznej Inteligencji
Opiekun sekcjidr inż. Przemysław Nowak
e-mail: przemyslaw.nowak@p.lodz.pl
PrzewodniczącyPiotr Zieliński
e-mail: 204037@edu.p.lodz.pl
WiceprzewodniczącySzymon Marciniak
e-mail: 203937@edu.p.lodz.pl
Koło Nauk Aktuarialnych
Informacje ogólne
Studenckie Koło Nauk Aktuarialnych działa na Politechnice Łódzkiej od kilku lat, aktywnie skupiając osoby zainteresowane zastosowaniem matematyki we wszelkich praktycznych aspektach. Głównym celem Koła jest poszerzanie wiedzy z zakresu ekonomii, rynków finansowych, ubezpieczeń, a także wielu innych, związanych z szeroko pojętymi finansami.
W ramach każdej z 3 sekcji (sekcja ubezpieczeń życiowych, sesja matematyki finansowej oraz sekcja probabilistyki) członkowie Koła rozwijają swoje zainteresowania naukowe poprzez uczestnictwo w szkoleniach, seminariach czy laboratoriach związanych z tematyką poszczególnych sekcji. Istotnym celem Koła jest także przygotowanie do egzaminów przeprowadzanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, m.in. do egzaminu aktuarialnego, którego zdanie uprawnia do pracy w niezwykle prestiżowym w Polsce i na świecie zawodzie. Członkostwo w Kole Nauk Aktuarialnych gwarantuje jednak nie tylko zdobycie dodatkowej wiedzy. Jest to również okazja do nawiązania znajomości ze studentami innych uczelni oraz osobami pracującymi już w branży finansowej.
Koło Nauk Aktuarialnych może pochwalić się kilkukrotną organizacją Ogólnopolskiej Konferencji Matematyki Finansowej i Ubezpieczeniowej, cieszącej się dużym zainteresowaniem studentów matematyki z całej Polski. Członkowie KNA uczestniczą także w konferencjach naukowych i warsztatach organizowanych przez inne studenckie koła naukowe.
KNA promuje również matematykę wśród licealistów. Organizujemy Wojewódzki Konkurs Matematyczny W Świecie Matematyki im. Profesora Włodzimierza Krysickiego, którego uczestnicy mają możliwość wykazania się wiedzą, a także wygrania cennych nagród. Jesteśmy także współorganizatorem Obchodów Dnia Liczby Pi, odbywających się w marcu każdego roku w murach naszego wydziału.
Członkostwo w Kole Nauk Aktuarialnych to nie tylko okazja do rozwoju naukowego, ale także szansa zdobycia cennego doświadczenia, np. poprzez udział w przygotowywaniu wymienionych projektów. Osoby aktywnie uczestniczące w życiu koła uczą się wzajemnie od siebie, pomnażając wspólne umiejętności i zainteresowania. Dzięki temu od wielu lat nasi członkowie uzyskują różne stypendia m.in. Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, programu "Młodzi w Łodzi" oraz wielu innych stypendiów naukowych i motywacyjnych.
Miejsce spotkań
- Pokój 139 w Instytucie Matematyki, Sala Konferencyjna Wydziału.
Dla nowych członków
Wszelkie informacje dla osób zainteresowanych pracą w kole można znaleźć na stronie internetowej http://kna.edu.pl lub pisząc na adres e-mail: kontakt@kna.edu.pl
Zachęcamy do zapoznania się z naszym profilem na facebooku: https://www.facebook.com/KoloNaukAktuarialnych
Skład
Opiekun naukowy koładr inż. Agnieszka Drwalewska
e-mail: agnieszka.drwalewska@p.lodz.pl
Opiekun naukowy koładr hab. inż. Marek Kałuszka
e-mail: marek.kaluszka@p.lodz.pl
PrezesKarolina Szczepaniak
e-mail: karolina.szczepaniak@kna.edu.pl
WiceprezesAnna Bykowska
e-mail: anna.bykowska@kna.edu.pl
WiceprezesMartyna Szczygieł
e-mail: martyna.szczygiel@kna.edu.pl
Koło Naukowe Matematyków
Informacje ogólne
Studenckie Koło Naukowe Matematyków jest kołem zrzeszającym studentów, doktorantów i pracowników Instytutu Matematyki PŁ, dla których matematyka jest nie tylko pracą, ale i pasją.
Miejsce spotkań
Pokój 139 oraz sala seminaryjna w Instytucie Matematyki, Sala Konferencyjna Wydziału.
Spotkania odbywają się regularnie raz w tygodniu, termin kolejnych spotkań ustalamy na bieżąco.
Dla nowych członków
Wszelkie informacje dla osób zainteresowanych pracą w kole można znaleźć na stronie internetowej http://im.p.lodz.pl/~math lub pisząc na adres e-mail: knmatpl@gmail.com
Skład
Kontaktwww: http://im.p.lodz.pl/~math
e-mail: knmatpl@gmail.com
Opiekun naukowy koładr Mateusz Krukowski
e-mail: mateusz.krukowski@p.lodz.pl
PrezesZuzanna Wiśniewska
e-mail:
WiceprezesTomasz Józefiak
e-mail:
SekretarzAgnieszka Widz
e-mail:
Wikamp