Sukcesy

 • Wydział posiada kategorię A w ocenie ministerialnej wydajności naukowej jednostek uczelnianych.

 • Wydział posiada pełne prawa akademickie w zakresie informatyki i matematyki.
 • Program specjalności Optoelektronika, realizowany na studiach II stopnia na kierunku Fizyka Techniczna, posiada certyfikat Studia z przyszłością - znak jakości, który przyznawany jest najbardziej innowacyjnym i nowoczesnym kierunkom na polskich uczelniach.

 • Dwa kierunki studiów prowadzone na Wydziale FTIMS, fizyka techniczna oraz informatyka, otrzymały pozytywną ocenę Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (KAUT).

  Komisja Akredytacyjna Uczelni Technicznych (KAUT) jest komisją środowiskową działającą na rzecz podnoszenia jakości kształcenia polskich uczelni technicznych.

  Głównym celem akredytacji środowiskowej jest wskazywanie tych jednostek uczelni, które kształcą na najwyższym poziomie.

  Od stycznia 2016 roku KAUT jest także członkiem European Network for Accreditation of Engineering Education.

  Więcej na temat Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych można dowiedzieć się na stronie internetowej http://www.kaut.agh.edu.pl

Sukcesy pracowników:

 • Inteligentny słownik języka polskiego oparty o wektorowe reprezentacje słów, opracowany w Instytucie Informatyki na Wydziale FTIMS, otrzymał złoty medal z wyróżnieniem na wystawie wynalazków Geneva Innovations 2016. Innowacyjny słownik przeznaczony jest dla badaczy języka oraz naukowców pracujących nad sztuczną inteligencją. Autorami wynalazku są: doktorant Marek Rogalski oraz prof. dr hab. inż. Piotr Szczepaniak. Słownik ma szansę wznieść na wyższy poziom możliwość edycji testów - być może dzięki niemu łatwiej będzie pisać teksty na smartfonach, a w edytorach tekstowych wykrywane będą pomyłki, których dotąd programy te nie pokazywały. Słownik jest już udostępniony za darmo. Polecamy artykuł red. Ludwiki Tomali na stronie Polskiej Agencji Prasowej http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409510,powstal-polski-slownik-ktory-mierzy-odleglosci-miedzy-polskimi-slowami.html

 • Dr hab. inż. Katarzyna Pernal, profesor nadzwyczajny w Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej, uhonorowana została Medalem International Academy of Quantum Molecular Science (IAQMS) za wybitny wkład do rozwoju metod chemii kwantowej i fizyki molekularnej.

  Medal IAQMS przyznawany jest corocznie od 1967 r. jednej osobie na świecie i stanowi najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie chemii kwantowej i teoretycznej.

  Akademia mająca swoją siedzibę na południu Francji w Menton, założona została w 1967 przez wybitne postacie nauk kwantowych: Louisa de Broglie’a (laureat nagrody Nobla z fizyki w 1929 r.), Per_Olov Löwdina, Roberta Parra, Johna Pople'a (laureat nagrody Nobla z chemii w 1998 r.) i Bernarda Pullmana. Akademia grupuje największe autorytety światowe specjalizujące się w chemii teoretycznej i fizyce molekularnej. Pomiędzy jej obecnymi i zmarłymi członkami jest między innymi dwunastu laureatów Nagrody Nobla.

 • Logo zaprojektowane przez dr inż. Krzysztofa Guzka dla łódzkiej grupy artystycznej Lightcast zostało zakwalifikowane do grona najlepszych znaków graficznych powstałych w Polsce w latach 2000-2015. Wszystkie wybrane projekty zostały zaprezentowane na Drugiej Ogólnopolskiej Wystawie Znaków Graficznych, która odbyła się m.in. w Centrum Designu Gdynia (4.9.2015–23.10.2015) oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (13.11.2015–31.12.2015). Więcej informacji o wystawie na http://owzg.pl

Sukcesy studentów:

 • Studenci Informatyki na Wydziale FTIMS regularnie odnoszą sukcesy w największym na świecie konkursie technologicznym dla studentów Imagine Cup, organizowanym corocznie przez firmę Microsoft. W roku 2016 spośród naszych 8 zespołów będących w TOP30 konkursu 3 zakwalifikowały się do finałów krajowych w kategorii Games:
  - Raisin' (Bartłomiej Dobrowolski, Jakub Dziedzic, Mateusz Kaczoruk - Katolicki Uniwersytet Lubelski, Jakub Wujek)
  - TeamWithoutRepo (Dariusz Bartczak, Mikołaj Druszcz, Łukasz Sobczyk, Cezary Wojciechowski)
  - Unicell (Igor Derbis - Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności, Kamil Kozłowski, Mateusz Miągowski, Jakub Rogalski);

 • Konkurs Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych - konkurs, w którym studenci prezentują autorskie prototypy gier komputerowych zrealizowane z wykorzystaniem różnych technologii. Organizowane przez Instytut Informatyki Wydziału FTIMS wydarzenie jest największym i najpoważniejszym przedsięwzięciem akademickim tego typu w Polsce. Od 2015 roku konkurs ZTGK ma charakter ogólnopolski. To unikatowe w Polsce forum łączy wykładowców, studentów i firmy związane z grami komputerowymi. Zapraszamy na stronę wydarzenia http://gry.it.p.lodz.pl/
 • Sukcesy studentów w UNIT9 VR Challenge - ogólnopolskim konkursie i festiwalu wirtualnej rzeczywistości.  Organizatorem wydarzenia jest Le Polish Bureau, polski oddział interaktywnej firmy produkcyjnej UNIT9. 

     2015:

      Best VR Developer:

- I miejsce: Try Angle (Anna Dominiak, Wojciech Majewski, Witold Rząsa)
- II miejsce: Starlight (Dariusz Jędrzejczak, Krzysztof Kubiak, Mateusz Janeczek)
- III miejsce: Bird Flight (Justyna Zajączkowska, Jakub Daros, Rafał Olejniczak)

Best VR Installation - People's Choice: Try Angle (Anna Dominiak, Wojciech Majewski, Witold Rząsa)

2016: do finału zakwalifikowało się aż 6 drużyn z Wydziału FTIMS

- Będzie dobrze
- Lorem ipsum
- Qwerty
- Reality flash
- Singleton
- The Pirogees

Główną nagrodę (Best VR Developer) zdobył zespół Będzie dobrze, w składzie: Sonia Jach, Aleksandra Buczek, Adrian Fijałkowski, Michał Stasiak. Nasi studenci w ostatecznej rywalizacji pokonali komercyjne firmy zajmujące się tworzeniem projektów wirtualnej rzeczywistości i zyskali szansę współtworzenia kampanii marketingowej firmy Coca-Cola.

 • Studentka kierunku Informatyka na Wydziale FTIMS, Pani Sonia Jach, zdobyła Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepszą pracę dyplomową tematycznie związaną z województwem łódzkim. Praca pod tytułem "Projektowanie poziomu gry komputerowej jako narzędzie prezentacji i interpretacji dziedzictwa Łodzi" została przygotowana pod kierunkiem dr inż. Krzysztofa Guzka i dr inż. arch. Rafała Szrajbera z Instytutu Informatyki PŁ.

 • Reprezentanci naszego Wydziału zajęli czołowe miejsca w VI edycji Niezależnych Ogólnopolskich Mistrzostwach w Analizie Danych NOMAD http://nomad.im.pwr.wroc.pl/

- I miejsce: Wojciech Szałapski (FTIMS, informatyka), Filip Turoboś  (FTIMS, matematyka) i Tomasz Janiszewski (FTIMS, matematyka);
- III miejsce: Łukasz Maślanka (FTIMS, matematyka), Jakub Santorek (IFE, fizyka) i Piotr Sokołowski (FTIMS, matematyka i informatyka);
- VII miejsce: Kacper Kołodziej (FTIMS, informatyka), Rafał Gębski (IFE, informatyka) i Agata Balcerak (FTIMS, matematyka).

Last modified: Monday, 13 January 2020, 1:32 PM