Sukcesy

 • Wydział posiada kategorię A w ocenie ministerialnej wydajności naukowej jednostek uczelnianych.

 • Wydział posiada pełne prawa akademickie w zakresie informatyki i matematyki.

 • Program specjalności Optoelektronika, realizowany na studiach II stopnia na kierunku Fizyka Techniczna, posiada certyfikat Studia z przyszłością - znak jakości, który przyznawany jest najbardziej innowacyjnym i nowoczesnym kierunkom na polskich uczelniach.

Sukcesy pracowników:

 • Inteligentny słownik języka polskiego oparty o wektorowe reprezentacje słów, opracowany w Instytucie Informatyki na Wydziale FTIMS, otrzymał złoty medal z wyróżnieniem na wystawie wynalazków Geneva Innovations 2016. Innowacyjny słownik przeznaczony jest dla badaczy języka oraz naukowców pracujących nad sztuczną inteligencją. Autorami wynalazku są: doktorant Marek Rogalski oraz prof. dr hab. inż. Piotr Szczepaniak. Słownik ma szansę wznieść na wyższy poziom możliwość edycji testów - być może dzięki niemu łatwiej będzie pisać teksty na smartfonach, a w edytorach tekstowych wykrywane będą pomyłki, których dotąd programy te nie pokazywały. Słownik jest już udostępniony za darmo. Polecamy artykuł red. Ludwiki Tomali na stronie Polskiej Agencji Prasowej http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409510,powstal-polski-slownik-ktory-mierzy-odleglosci-miedzy-polskimi-slowami.html

 • Dr hab. inż. Katarzyna Pernal, profesor nadzwyczajny w Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej, uhonorowana została Medalem International Academy of Quantum Molecular Science (IAQMS) za wybitny wkład do rozwoju metod chemii kwantowej i fizyki molekularnej.

  Medal IAQMS przyznawany jest corocznie od 1967 r. jednej osobie na świecie i stanowi najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie chemii kwantowej i teoretycznej.

  Akademia mająca swoją siedzibę na południu Francji w Menton, założona została w 1967 przez wybitne postacie nauk kwantowych: Louisa de Broglie’a (laureat nagrody Nobla z fizyki w 1929 r.), Per_Olov Löwdina, Roberta Parra, Johna Pople'a (laureat nagrody Nobla z chemii w 1998 r.) i Bernarda Pullmana. Akademia grupuje największe autorytety światowe specjalizujące się w chemii teoretycznej i fizyce molekularnej. Pomiędzy jej obecnymi i zmarłymi członkami jest między innymi dwunastu laureatów Nagrody Nobla.

 • Logo zaprojektowane przez dr inż. Krzysztofa Guzka dla łódzkiej grupy artystycznej Lightcast zostało zakwalifikowane do grona najlepszych znaków graficznych powstałych w Polsce w latach 2000-2015. Wszystkie wybrane projekty zostały zaprezentowane na Drugiej Ogólnopolskiej Wystawie Znaków Graficznych, która odbyła się m.in. w Centrum Designu Gdynia (4.9.2015–23.10.2015) oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (13.11.2015–31.12.2015). Więcej informacji o wystawie na http://owzg.pl

Sukcesy studentów:

 • Studenci Informatyki na Wydziale FTIMS regularnie odnoszą sukcesy w największym na świecie konkursie technologicznym dla studentów Imagine Cup, organizowanym corocznie przez firmę Microsoft. W roku 2016 spośród naszych 8 zespołów będących w TOP30 konkursu 3 zakwalifikowały się do finałów krajowych w kategorii Games:
  - Raisin' (Bartłomiej Dobrowolski, Jakub Dziedzic, Mateusz Kaczoruk - Katolicki Uniwersytet Lubelski, Jakub Wujek)
  - TeamWithoutRepo (Dariusz Bartczak, Mikołaj Druszcz, Łukasz Sobczyk, Cezary Wojciechowski)
  - Unicell (Igor Derbis - Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności, Kamil Kozłowski, Mateusz Miągowski, Jakub Rogalski);

 • Konkurs Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych - konkurs, w którym studenci prezentują autorskie prototypy gier komputerowych zrealizowane z wykorzystaniem różnych technologii. Organizowane przez Instytut Informatyki Wydziału FTIMS wydarzenie jest największym i najpoważniejszym przedsięwzięciem akademickim tego typu w Polsce. Od 2015 roku konkurs ZTGK ma charakter ogólnopolski. To unikatowe w Polsce forum łączy wykładowców, studentów i firmy związane z grami komputerowymi. Zapraszamy na stronę wydarzenia http://gry.it.p.lodz.pl/
 • Sukcesy studentów w UNIT9 VR Challenge - ogólnopolskim konkursie i festiwalu wirtualnej rzeczywistości.  Organizatorem wydarzenia jest Le Polish Bureau, polski oddział interaktywnej firmy produkcyjnej UNIT9. 

     2015:

      Best VR Developer:

- I miejsce: Try Angle (Anna Dominiak, Wojciech Majewski, Witold Rząsa)
- II miejsce: Starlight (Dariusz Jędrzejczak, Krzysztof Kubiak, Mateusz Janeczek)
- III miejsce: Bird Flight (Justyna Zajączkowska, Jakub Daros, Rafał Olejniczak)

Best VR Installation - People's Choice: Try Angle (Anna Dominiak, Wojciech Majewski, Witold Rząsa)

2016: do finału zakwalifikowało się aż 6 drużyn z Wydziału FTIMS

- Będzie dobrze
- Lorem ipsum
- Qwerty
- Reality flash
- Singleton
- The Pirogees

Główną nagrodę (Best VR Developer) zdobył zespół Będzie dobrze, w składzie: Sonia Jach, Aleksandra Buczek, Adrian Fijałkowski, Michał Stasiak. Nasi studenci w ostatecznej rywalizacji pokonali komercyjne firmy zajmujące się tworzeniem projektów wirtualnej rzeczywistości i zyskali szansę współtworzenia kampanii marketingowej firmy Coca-Cola.

 • Studentka kierunku Informatyka na Wydziale FTIMS, Pani Sonia Jach, zdobyła Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepszą pracę dyplomową tematycznie związaną z województwem łódzkim. Praca pod tytułem "Projektowanie poziomu gry komputerowej jako narzędzie prezentacji i interpretacji dziedzictwa Łodzi" została przygotowana pod kierunkiem dr inż. Krzysztofa Guzka i dr inż. arch. Rafała Szrajbera z Instytutu Informatyki PŁ.

 • Reprezentanci naszego Wydziału zajęli czołowe miejsca w VI edycji Niezależnych Ogólnopolskich Mistrzostwach w Analizie Danych NOMAD http://nomad.im.pwr.wroc.pl/

- I miejsce: Wojciech Szałapski (FTIMS, informatyka), Filip Turoboś  (FTIMS, matematyka) i Tomasz Janiszewski (FTIMS, matematyka);
- III miejsce: Łukasz Maślanka (FTIMS, matematyka), Jakub Santorek (IFE, fizyka) i Piotr Sokołowski (FTIMS, matematyka i informatyka);
- VII miejsce: Kacper Kołodziej (FTIMS, informatyka), Rafał Gębski (IFE, informatyka) i Agata Balcerak (FTIMS, matematyka).

Last modified: Monday, 8 May 2017, 9:04 AM