Aktualności Wydziałowe

Instytut Fizyki w Europejskim Centrum Doskonałości

 
 
 

Naukowcy z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej są zaangażowani w tworzenie programów do symulacji kwantowych, które będą wykorzystane do powstających komputerów zdolnych do osiągnięcia mocy obliczeniowej 1 eksaflopsa tj. 1 000 000 000 000 000 000 lub 1x1018 operacji na sekundę!

 

Logo Europejskie Centrum Doskonałości TREXZ początkiem października swoją działalność rozpoczęło Europejskie Centrum Doskonałości w dziedzinie obliczeń eksaskalowych TREX. Część badań będzie realizowanych w Instytucie Fizyki PŁ w Zespole Chemii Kwantowej.
O tym gdzie będą wykorzystywane moce obliczeniowe mówi prof. Katarzyna Pernal:
 
W ostatnich latach Komisja Europejska poważnie zaangażowała się w wyzwanie, w którym biorą udział również Stany Zjednoczone i Chiny. Era eksaskali, w którą wkraczamy, oferuje niespotykane dotąd zasoby obliczeniowe dla społeczności naukowej i przemysłowej. Ta olbrzymia moc obliczeniowa pozwoli na przeprowadzanie symulacji przekraczających zasoby współczesnych maszyn. Umożliwi prowadzenie wysoko wydajnych symulacji zespołowych np. przesiewanie ogromnej liczby leków pod kątem szybkiego wyszukiwania tych najbardziej efektywnych.


Politechnika Łódzka jest jednym z partnerów Centrum Doskonałości TREX, finansowanego w ramach programu Horyzont 2020. Projekt potrwa 36 miesięcy. Jego całkowity budżet wynosi 5 mln euro. TREX to konsorcjum 12 partnerów z Holandii, Francji, Włoch, Niemiec, Słowacji i Austrii.

 

Więcej informacji o Centrum Doskonałości TREX w Biuletynie Informacyjnym PŁ - Życie Uczelni.