Badanie podwójnej jakości na Wydziale FTIMS

Informatycy Wydziału FTIMS tworzą system służący do kontroli jakości produktów!

Projekt SALUS polega na wytworzeniu, zaimplementowaniu i wdrożeniu systemu informatycznego, który służy do kontroli jakości produktów. Przez wykrywanie towarów o tzw. podwójnej jakości „dual quality” ma na celu walkę z problemem dotykającym konsumentów z różnych krajów. Rozwiązanie bazuje na opiniach pozyskanych ze źródeł internetowych, takich jak: strony internetowe, portale społecznościowe, portale aukcyjne, sklepy online.

Trzy główne zadania systemu:

• Analiza dostępnych opinii (liczbowa, tekstowa, audio i wideo) w celu doskonalenia produktów do badań laboratoryjnych
  • Automatyzacja procesu pozyskiwania opinii o produktach ze źródeł internetowych
  • stworzenie platformy dla rozwoju rozwiązań bazujących na Sztucznej Inteligencji

W trakcie realizacji projektu system będzie kontrolował produkty z sześciu grup: proszki do prania białego i kolorowego, tabletki do zmywarek, kubki termiczne, kremy do opalania oraz pieluchy dla dzieci. W przyszłości sprawdzeniu będą mogły podlegać dowolne produkty. Zastosowanie będzie zależne od końcowego klienta, którym jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Projekt realizowany jest w ramach Konsorcjum wspólnie z łódzką firmą informatyczną Kodegenix oraz Instytutem Informatyki Politechniki Warszawskiej. Zespół pracujący na naszym Wydziale tworzą pracownicy badawczo-dydaktyczni, doktoranci i studenci kierunku Informatyka stosowana, a działaniami zespołu kieruje dr hab. inż. Aneta Poniszewska-Marańda.

Więcej szczegółów na temat projektu dostępnych jest na stronie PŁ.