Kolejne spotkanie z cyklu Zawód Naukowiec na FTIMSie

Już 11 marca w Instytucie Matematyki odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Zawód Naukowiec. Tym razem uczestnicy wydarzenia będą mogli zgłębić sposób widzenia świata przez komputery oraz dowiedzieć się jak trenować w 2023 roku.

Marcowa odsłona wydarzenia odbędzie się 11 marca o godzinie 11:00 w trybie hybrydowym:

• stacjonarnie w Instytucie Matematyki PŁ - Kampus B, budynek B9, aula F10
  • zdalnie - aby dołączyć do spotkania należy kliknąć w link

Zapisy: imienne zgłoszenia prosimy wysyłać do Pani Doktor Anny Olek - anna.olek@p.lodz.pl

Pierwszą zajęcia "Wizja komputerowa i sztuczna inteligencja, czyli jak komputery widzą Świat" - poprowadzi prof. dr hab. inż. Anna Fabijańska. Prof. Fabijańska posiada tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja. Pracuje w Instytucie Informatyki Stosowanej na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Jest również członkiem Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk oraz byłym członkiem Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk (kadencja 2016-2021). Jej zainteresowania naukowe dotyczą wizji komputerowej, uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji oraz przetwarzania i analizy obrazów cyfrowych. W szczególności, koncentrują się na opracowywaniu dedykowanych metod automatycznej analizy obrazów dla potrzeb aplikacji medycznych, przemysłowych oraz nauk o Ziemi i środowisku.

Już od dłuższego czasu zdjęcia i filmy są czymś więcej niż tylko przywołaniem ulubionych wspomnień. Wraz z rozwojem technologii, obrazy cyfrowe i filmy to także sposób na przechowywanie danych, które można automatycznie przetwarzać i interpretować. Zajmuje się tym wizja komputerowa, która wyposaża komputery w zdolność widzenia. Stosując algorytmy sztucznej inteligencji do analizy obrazów i filmów, komputery mogą klasyfikować obiekty i reagować - na przykład odblokowując smartfon po rozpoznaniu twarzy lub zatrzymując samochód autonomiczny po rozpoznaniu pieszego na drodze. Od filtrów twarzy na Snapchacie po wykrywanie chorób w płucach na zdjęciach medycznych, wizja komputerowa ma coraz więcej zastosowań, które zostaną przybliżone w ramach niniejszego wykładu.

Drugie zajęcia "Jak dobrze zacząć i dobrze kontynuować trening w 2023 roku?" poprowadzi mgr Tomasz Józefiak - doktorant w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Politechniki Łódzkiej, tester oprogramowania w Commerzbank AG, a po godzinach sportowiec – odnoszący sukcesy w kilku dyscyplinach, z których największym jest brązowy medal mistrzostw świata w pływaniu lodowym.

Podczas wykładu zostaną poruszone między innymi następujące kwestie: jak trenować, aby schudnąć; dobór ćwiczeń w celu zwiększenia masy mięśniowej; wyznaczanie diety idealnej; dlaczego każdy jest w stanie znaleźć czas i motywację do działania; jak trenować bezpiecznie i zdrowo; jak ćwiczyć bez wychodzenia z domu i bez użycia przyrządów; co zrobić, żeby cieszyć się z treningów. Wykład przeznaczony jest dla osób chcących zacząć swoją przygodę z treningiem, lub trenujących od niedawna i szukających progresu, aczkolwiek na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od poziomu wytrenowania i wyznaczonych celów.