Rekrutacja na studia I stopnia

Data dodania
Kategorie

Trwa rekrutacja na studia I stopnia na Politechnice Łódzkiej. Sprawdź, jakie kierunku możesz studiować od października na Wydziale FTIMS.

Image

Do 10 lipca trwa rekrutacja na kierunki I stopnia realizowane na Wydziale FTIMS. Szczegóły dotyczące terminów i wymaganych dokumentów dostępne są na stronie rekrutacji PŁ. 

Aktuariat i analiza finansowa

Aktuariat i analiza finansowa to kierunek dla osób, które chcą być specjalistami w dziedzinie ubezpieczeń i finansów. Studenci zdobywają praktyczną wiedzę, która umożliwia obliczanie składek i rezerw ubezpieczeniowych oraz umożliwia ocenę ryzyka ubezpieczeniowego i rynkowego. Absolwenci kierunku bez trudu wyznaczają marginesy wypłacalności, oszacowują koszty kredytu i wyceniają papiery wartościowe. W tym celu pomagają im szeroko rozwijane podczas studiów narzędzia matematyczne i umiejętności informatyczne, jak m.in. zaawansowana wiedza o programach Python, R, VBA, co umożliwia efektywną pracę z danymi biznesowymi.

Perspektywy zawodowe: analityk ubezpieczeniowy, analityk kredytu, analityk rynku, specjalista ds. majątkowych i osobowych, statystyk, pracownik w działach IT.

Przedmioty kwalifikacyjne (obowiązkowe): matematyka, język obcy.

Fizyka techniczna

Studenci fizyki technicznej poznają wysoko rozwinięte technologie stosowane w optoelektronice, elektronice, inżynierii molekularnej czy kwantowej. Otrzymują przygotowanie do projektowania, budowy i eksploatacji aparatury pomiarowej, wykorzystującej światło laserowe oraz ciekłe i stałe kryształy. Absolwenci posiadają wiedzę z zakresu fizyki komputerowej, optyki, fizyki półprzewodników, optoelektroniki, fotoniki czy technologii światłowodowej. Zajęcia prowadzone są w nowoczesnych laboratoriach Instytutu Fizyki i przygotowują do obsługi nowoczesnej i skomplikowanej aparatury pomiarowej stosowanej w wielu dziedzinach nauki.

Perspektywy zawodowe: firmy wytwarzające nowoczesne urządzenia z zakresu telekomunikacji, optoelektroniki, multimediów, medycyny, wojskowości, systemów pomiarowych, energetyki wysokonapięciowej, ochrony środowiska, przedsiębiorstwa rozwijające technologie informatyczne, optoelektroniczne i medyczne, laboratoria i ośrodki naukowo-badawcze (zagraniczne i krajowe).

Obowiązkowe przedmioty kwalifikacyjne: matematyka, język obcy

Dodatkowe przedmioty kwalifikacyjne: fizyka lub chemia lub biologia lub informatyka lub dyplomy zawodowy: technik elektronik, technik mechatronik, technik informatyk, technik programista

Information Technology

Information Technology to kierunek prowadzony przez Wydział FTIMS wraz z Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ. Jego studenci stawiają na najnowsze technologie i świetną znajomość języka angielskiego. Absolwenci posiadają umiejętności projektowania i tworzenia aplikacji, gier komputerowych i systemów informatycznych z wykorzystaniem takich technologii jak sieci komputerowe bazy danych czy grafika komputerowa. Studenci mają szansę uczestniczyć w programach wiodących producentów oprogramowania Microsoft Academy oraz Oracle Academy, które kończą się uzyskaniem odpowiednich certyfikatów.

Perspektywy zawodowe: programiści, analitycy i inżynierowie systemowi, administratorzy baz danych, graficy komputerowi w agencjach reklamowych, prasie, filmie i telewizji, projektanci i programiści gier komputerowych, specjaliści w systemach instalacji i utrzymania systemów IT, specjaliści w firmach informatycznych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, administracji państwowej i samorządowej, placówkach akademickich lub w szkolnictwie, liderzy projektów informatycznych oraz pracownicy badawczy lub naukowi.

Przedmioty kwalifikacyjne: matematyka, język angielski (wymaga się zdania na egzaminie maturalnym na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), drugi język obcy, fizyka lub chemia lub informatyka

Informatyka stosowana

Kierunek pozwala na nabycie umiejętności projektowania i tworzenia aplikacji, gier komputerowych i systemów informatycznych wykorzystujących do swojego działania technologie takie jak sieci komputerowe, bazy danych i grafikę komputerową. W czasie studiów główny nacisk kładziony jest na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy i umiejętności. Absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy – zatrudnienie ułatwia program nauczania w pełni zsynchronizowany z oczekiwaniami rynku. Przyszli pracodawcy monitorują i opiniują programy kształcenia.

Perspektywy zatrudnienia: programiści, analitycy i inżynierowie systemowi, administratorzy baz danych, graficy komputerowi w agencjach reklamowych, prasie, filmie i telewizji, projektanci i programiści gier komputerowych, testerzy oprogramowania, systemów informatycznych i teleinformatycznych, administratorzy i projektanci sieci komputerowych, specjaliści w systemach instalacji i utrzymania systemów IT.

Obowiązkowe przedmioty kwalifikacyjne: matematyka, język obcy

Dodatkowe przedmioty kwalifikacyjne: fizyka lub chemia lub informatyka lub dyplom zawodowy: technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik robotyk, technik teleinformatyk, technik informatyk, technik programista

Dostępne specjalności:

  • Grafika komputerowa i multimedia
  • Inżynieria oprogramowania i analiza danych
  • Infrastruktura i aplikacje sieciowe
  • Internet rzeczy i aplikacje mobilne
  • Inżynieria baz danych
  • Technologie gier i symulacji komputerowych

Matematyka stosowana

Kierunek pozwala na zdobycie ogólnej wiedzy z zakresu matematyki, która pozwala stosować prawidła królowej nauk do rozwiązywania problemów w nowoczesnych działaniach gospodarki. Studenci posiadają umiejętności z zakresu matematyki aplikacyjnej, które zdobywają dzięki narzędziom informatycznym typu R-Studio, Java, Excel czy bazy danych. Przedmioty ogólnoekonomiczne pozwalają opanować zagadnienia związane z programowaniem w biznesie, rynkami finansowymi oraz prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, a zajęcia dotyczące komunikacji interpersonalnej w firmie pomogą w rozwijaniu umiejętności pracy w grupie.

Perspektywy zatrudnienia: analityk giełdowy, analityk kredytowy, doradca emerytalny, analityk baz danych, statystyk, analityk ubezpieczeniowy, doradca ubezpieczeniowy, pracownik instytucji finansowych.

Przedmioty kwalifikacyjne (obowiązkowe): matematyka, język obcy.

Specjalności:

  •  Matematyczne metody analizy danych ubezpieczeniowych
  • Matematyka finansowa i ubezpieczeniowa
  • Zastosowania matematyki w naukach ścisłych

Mathematical Methods in Data Analysis

Studenci kierunku zdobywają wiedzę, która pozwala na stosowanie metod eksploracji danych i podejmowanie właściwy decyzji na tej podstawie. Opanowują statystyczną analizę danych, zagadnienia klasyfikacji czy metody stochastyczne w prognozowaniu. Konstrukcja programu studiów pozwala nabyć nie tylko wiedzą matematyczna, która umożliwia budowę i ocenę modeli analizy danych. Absolwenci posiadają również umiejętności informatyczne pozwalające na jej praktyczne zastosowanie. Dodatkowo studiując w języku angielskim oraz zyskując kompetencje miękkie, a w szczególności pracę w zespole, umożliwiają bezproblemowe podjęcia pracy w międzynarodowych firmach.

Perspektywy zatrudnienia: analityk danych, analityk rynku, projektant i programista baz danych

Przedmioty kwalifikacyjne: matematyka, język angielski (wymaga się zdania na egzaminie maturalnym na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), drugi język obcy, fizyka lub chemia lub informatyka

Modelling and Data Science

Kierunek umożliwia zdobycie najbardziej pożądanych kompetencji XXI wieku. Jego studenci zgłębiają najnowocześniejsze technologie, które ukształtują świat w najbliższej przyszłości: uczenie maszynowe, przemysł 4.0 czy komputery kwantowe. Absolwenci potrafią opisywać świat łącząc informacje płynące zarówno z podstawowych praw przyrody, jak i dużych zbiorów danych. Są specjalistami w zakresie modelowania procesów, analizy danych, komputerowego projektowania materiałów oraz symulacji komputerowych. Program studiów pozwala na zdobycie zaawansowanych kompetencji informatycznych oraz wykraczających poza nie i obejmujących symulacje komputerowe, fizykę współczesną, fotonikę, technologie laserowe i obliczenia kwantowe.

Perspektywy zawodowe: analityk danych, specjalista ds. modelowania w nauce, przemyśle lub biznesie, inżynier danych, specjalista w zawodzie, który jeszcze nie istnieje, ale za cztery lata będzie najbardziej poszukiwany na rynku.

Przedmioty kwalifikacyjne: matematyka, język angielski (wymaga się zdania na egzaminie maturalnym na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), drugi język obcy, fizyka lub chemia lub informatyka lub dyplom zawodowy: technik informatyk lub technik programista

Strona dziala - zabbix