Research Week

Data dodania
Kategorie

Już 10 marca na Politechnice Łódzkiej rozpoczyna się kolejna edycja Research Week. Tematyka wydarzenia skupi się wokół badań prowadzonych na PŁ.

Image

Od 10 do 16 marca studenci, pracownicy, doktoranci i wszyscy zainteresowani będą mogli odwiedzić laboratoria czy wziąć udział w spotkaniach z badaczami. Wydarzenie rozpocznie wykład inauguracyjny "Transformacja gospodarcza w epoce postcovidowej",  który wygłosi prof. Jerzy Hausner. Podczas Research Week poznamy także prace badawcze zrealizowane w ramach programu FU²N oraz doktorantów PŁ. 

Laboratoria realizowane na Wydziale FTIMS odbędą się 13 marca. 


Zajęcia w Instytucie Fizyki:

  • Laboratorium Fotoniki
    W laboratorium prowadzone są pomiary parametrów elektrycznych i optycznych w laserach półprzewodnikowych, a także badania własności struktur fotonicznych. Pomiary optyczne prowadzone są głównie w zakresie bliskiej podczerwieni. Obejrzeć będzie można lasery typu VCSEL w akcji oraz optyczne efekty w nanostrukturach półprzewodnikowych. Zajęcia poprowadzi dr hab. inż. Michał Wasiak. Laboratorium odbędzie się w budynku B14 - Instytut Fizyki PŁ, ul. Wólczańska 217/221, sala H16 (parter). Zwiedzanie odbywa się w godz. 12:00-14:00, wejścia co pół godziny.
     
  • Laboratorium Fizyki Monokryształów
    W laboratorium prowadzone są pomiary i badania nad rozwojem technik pomiarowych obejmujące: efekty elektro-optyczne oraz aktywność optyczną, dichroizm i dwójłomność w ciałach stałych i cieczach jako zjawiska naturalne i indukowane polem elektrycznym. Badany jest także wpływ starzenia olejów roślinnych, mineralnych i syntetycznych na wymienione efekty. Zajęcia poprowadzi dr inż. Marek Izdebski. Laboratorium odbędzie się w budynku B14 - Instytut Fizyki PŁ, ul. Wólczańska 217/221, pokój 7 (parter). Zwiedzanie odbywa się w godz. 10:00-12:00, wejścia co pół godziny.
     
  • Laboratorium Fizyki Dielektryków
    W laboratorium prowadzone są badania własności fizycznych wysoko wyspecjalizowanych materiałów dielektrycznych. Testowane są zarówno nowe ciekłokrystaliczne prekursory epoksydowe, jak i sieci i zaawansowane kompozyty polimerowe. Badania prowadzone są w szerokim zakresie temperatur w oparciu o bezpośrednie pomiary przewodnictwa, jak i szerokopasmową spektroskopię dielektryczną, a także obserwacje optyczne. Zajęcia poprowadzi dr hab. inż. Magdalena Włodarska. Laboratorium odbędzie się w budynku B14 - Instytut Fizyki PŁ, ul. Wólczańska 217/221, pokój 108. Zwiedzanie odbywa się w godz. 12:00-14:00, wejścia co pół godziny.
     
  • Laboratorium Technik Obliczeniowych
    W laboratorium prowadzone są prace z zakresu modelowania numerycznego zjawisk fizycznych w obszarach fotoniki oraz chemii kwantowej. Laboratorium posiada mini-klaster obliczeniowy pozwalający na prowadzenie wieloskalowych obliczeń równoległych. Zajęcia poprowadzi dr hab. inż. Maciej Dems, prof. uczelni. Laboratorium odbędzie się w budynku B14 - Instytut Fizyki PŁ, ul. Wólczańska 217/221, sala 3.20. Zwiedzanie odbywa się w godz. 10:00-12:00, wejścia co pół godziny.
     

Zajęcia w Instytucie Informatyki:

  • Laboratorium sztucznej inteligencji w lokalizacji obiektów i predykcji szeregów czasowych
    Zespół pracujący w laboratorium zajmuje się opracowywaniem algorytmów sztucznej inteligencji, które mogą być zastosowane do zagadnień związanych z lokalizacją obiektów ruchomych (np. robotów samojezdnych) oraz przewidywania szeregów czasowych (np. danych dotyczących sprzedaży). Zajęcia poprowadzi dr inż. Krzysztof Lichy.  Laboratorium odbędzie się w budynku B9 - Instytut Informatyki PŁ, Al. Politechniki 8, sala 280. Zwiedzanie odbywa się w godz. 10:00-11:30, wejścia co pół godziny.
     
  • Laboratorium masowo-równoległego, adaptacyjnego przetwarzania danych i obliczeń kwantowych
    W laboratorium prowadzone są prace na temat masowo-równoległych obliczeń na procesorach GPU, szyfrowania i stratnej kompresji obrazów z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych, obliczenia i symulacji kwantowych. Zajęcia poprowadzi dr hab. inż. Dariusz Puchała. Laboratorium odbędzie się w budynku B 19 - Centrum Technologii Informatycznych, sala 201. Zwiedzanie odbywa się w godz. 10:00-11:30, wejścia co pół godziny.
     

Zajęcia w Instytucie Matematyki:

  • Laboratorium modelowania zbiorów fraktalnych. Podczas laboratorium przedstawione będą algorytmy generowania zbiorów fraktalnych, w tym badanych aktualnie atraktorów niekontraktywnych IFS-ów i uogólnionych IFS-ów. Zajęcia poprowadzi dr hab. Filip Strobin. Laboratorium odbędzie się w budynku B9 - Instytut Matematyki PŁ, Al. Politechniki 8, sala 53. Zwiedzanie odbywa się w godz. 09:00-10:30, wejścia co pół godziny.
     
  • Laboratorium zastosowań analizy danych w naukach ścisłych i społecznych
    Podczas laboratorium przedstawione będą przykłady zastosowań różnych technik analizy danych i uczenia maszynowego. Laboratorium odbędzie się w budynku B9 - Instytut Matematyki PŁ, Al. Politechniki 8, sala 51. Zwiedzanie odbywa się w godz. 12:00-15:00, wejścia co pół godziny.
     

Na wszystkie powyższe zajęcia obowiązują zapisy.

Strona dziala - zabbix