Szóste spotkanie z cyklu Zawód Naukowiec

3 czerwca na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej odbędzie się szósta odsłona cyklu Zawód Naukowiec. Tym razem tematyka spotkania skupiać się będzie wokół zanieczyszczenia powietrza, a także zastosowania chemii w praktyce.

Czerwcowe spotkanie odbędzie się w hybrydowo:

• stacjonarnie w Instytucie Matematyki (Al. Politechniki 8, budynek B9, aula F10)
  • zdalnie - link do spotkania

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00.

Pierwszą część zatytułowaną "Zanieczyszczenia powietrza w mieście - problem czy mit?" poprowadzi dr hab. inż. Robert Cichowicz, prof. uczelni. Robert Cichowicz jest profesorem uczelni na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Zajmuje się przede wszystkim wpływem różnych źródeł zanieczyszczeń na zdrowie, środowisko i infrastrukturę techniczną oraz budynek, w tym szczególnie interesuje go jakość powietrza atmosferycznego/zewnętrznego i wewnętrznego w pomieszczeniach, w których funkcjonują instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne oraz różne inne zagadnienia związane z instalacjami budowlanymi (wentylacyjnymi, klimatyzacyjnymi, grzewczymi oraz sieciami ciepłowniczymi), które wykorzystują odnawialne źródła energii. Jest Dyrektorem Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych PŁ oraz Kierownikiem Zakładu Techniki Ogrzewczej, Wentylacyjnej i Ochrony Powietrza. Od roku 2000 jest opiekunem/założycielem Studenckiego Koła Naukowego "Wentylator". Piastuje również stanowisko Prezesa Zarządu Łódzkiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Sanitarnych. W roku 2016 otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej przyznawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Wolny czas najchętniej spędza z żoną i synami, pływając lub odkrywając nowe, nieznane miejsca/tereny.

Część drugą - "Chemia w praktyce - pokazy doświadczeń chemicznych" poprowadzi Maciej Wnuk - student VI semestru nanotechnologii i przewodniczący sekcji eksperymentalnej koła naukowego NANO. Pasję do chemii zapoczątkowało u niego zrozumienie, że podstawowe cegiełki otaczające świat, nie różnią się od zabawek, które można rozłożyć, zrozumieć i złożyć w coś nowego. Jego pasją jest gotowanie, w której wykorzystuje wiedzę o budowie i zachowaniu się składników. Dzięki czemu potrafi z nich wyciągnąć jak najwięcej aromatu i przyjemną konsystencję.

Spotkania z cyklu Zawód Naukowiec przeznaczone są dla osób powyżej 13 roku życia. Uczestnicy mają okazję poznać osiągnięcia pracowników i studentów PŁ. Szkoły (klasy) mogą także uczestniczyć w spotkaniach w ramach zajęć z doradztwa zawodowego (Instytut Matematyki wystawia odpowiednie certyfikaty).