Wydział FTIMS na Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki

Przed nami 22. edycja Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. Wydarzenie 20 kwietnia zawita na Politechnikę Łódzką. Część zajęć poprowadzą wykładowcy Wydziału FTIMS!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki na PŁ, w Alchemium. W programie wydarzenia znalazły się aktywności przygotowane przez wykładowców Wydziału FTIMS:

• 10:40-11:00 dr inż. Agnieszka Krzemińska – Kowalska - ReAction! Are we capable of filming chemical reactions?

Wiemy, że cząsteczki i atomy mogą przekształcać się w inne cząsteczki i atomy podczas reakcji chemicznej – ich zapisu uczymy się na lekcjach chemii. Czy w XXI wieku nie moglibyśmy poznawać chemii inaczej niż poprzez zapis reakcji? Może warto nakręcić film, pokazujący, jak biegnie dana reakcja chemiczna? Czy jest to możliwe?

• 11.30-11.50 dr inż. Mateusz Krukowski Typowe zadania z nietypowymi rozwiązaniami

W trakcie warsztatów zostanie zwrócona uwaga na techniki, które choć wybiegają poza szkolną podstawę programową, to ułatwiają rozwiązywanie zadań maturalnych. Uczestnicy prezentacji dowiedzą się o arytmetyce modulo i jak łatwo wprowadzić ją za pomocą zegara ze wskazówkami. Zobaczą również, jak wykorzystać rachunek różniczkowy dwóch zmiennych, aby konsekwentnie dowodzić nierówności z dwoma zmiennymi.

• 11.50-12.10 dr Jarosław Swaczyna - Ile jest definicji? Czyli nauka też ma ograniczenia

W czasie zajęć zastanowimy się, kiedy dwa zbiory nieskończone mają tyle samo elementów. Następnie sprawdzimy, czego jest więcej - liczb rzeczywistych czy możliwych definicji różnych obiektów. Podsumowując wyciągniemy wnioski dotyczące pewnych ograniczeń dla naszych możliwości opisywania rzeczywistości, które wynikają z wcześniejszych rozważań.

• 13:40-14:00 dr inż. Krzysztof Guzek Pixel art – obrazy pikselami malowane

Wykład poświęcony stylistyce i kulturze obrazów cyfrowych z widoczną matrycą pikseli, szczególnie popularnej w środowisku gier komputerowych.

• 13:00-13:20 dr inż. Krzysztof Lichy Po co nam sztuczna inteligencja?

Prezentacja zostanie poświęcona rozważaniom na następuje tematy: po co nam Sztuczna Inteligencja? Czy dzięki niej dostaniemy więcej za mniej? Co jest potrzebne do stworzenia myślącej maszyny? Co to jest skok technologiczny?

• 13:20-13:40 dr inż. Bożena Borowska Sztuczna inteligencja czy wilcza natura?

Pełen harmonogram działań realizowanych w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki na PŁ dostępny jest na stronie