Data dodania
Kategorie

Prof. Jacek Jachymski z Zakładu Zastosowań Współczesnej Analizy Matematycznej Instytutu Matematyki jest światowej sławy naukowcem, który odnosi sukcesy również w jednym ze sportów ekstremalnych - skyrunningu.

Image

Skyrunning to biegi wysokogórskie o trasach prowadzonych po ścieżkach, skałach - czasami z elementami wspinaczki, śniegu i lodowcach (nawierzchnia asfaltowa nie może przekraczać 15% dystansu), z odcinkami powyżej 2000 m n.p.m.

X Mistrzostwa Polski w Skyrunningu odbyły się 2 lipca br. w Tatrach, na trasie liczącej 32 km, z sumą przewyższeń 2218 m, biegnącej z Krupówek przez Nosal, Kuźnice, schronisko Murowaniec, przełęcze Karb i Świnicką, Kasprowy Wierch, Myślenickie Turnie, Kuźnice, Kalatówki i Dolinę Białego, z metą w Parku Miejskim w Zakopanem. Startujący w tym biegu prof. Jacek Jachymski pokonał trasę w 5 godz. i 28 min. zdobywając tytuł mistrza Polski w kategorii M60.

Dwa tygodnie później prof. Jachymski ukończył ekstremalny bieg wysokogórski w Alpach Szwajcarskich, Eiger Ultra Trail E250, ze startem i metą w miejscowości Grindelwald położonej pod słynną, północną ścianą Eigeru (3970 m n.p.m.). Dystans biegu to 250 km, a suma przewyższeń wyniosła18000 m. Trasa była trudna technicznie i zawierała odcinki powyżej 2800 m. Cechował ją także brak oznakowania, w związku z czym niezbędne okazało się używanie nawigacji. Nisko w dolinach temperatura przekraczała 35 stopni. Ze względów bezpieczeństwa można było startować tylko w zespołach dwu- lub trzyosobowych. Dwuosobowy zespół prof. Jachymskiego pokonał trasę w 92 godz. i 16 min., pokonując w wyniku kilku pobłądzeń 260 km i zajmując ostatecznie 36. miejsce na 51 startujących zespołów. Prof. Jachymski okazał się być najstarszą osobą wśród osób, które ukończyły bieg. W czasie zawodów spał łącznie niewiele ponad dwie i pół godziny oraz spalił 36000 kcal.