Koło Naukowe Fizyków „Kot Schrödingera”

Logo Koła Naukowego Fizyków - ​Kot Schrödingera

Fizykę propagujemy na różne sposoby, przede wszystkim poprzez organizowanie pokazów z doświadczeniami. Co roku nasze koło można spotkać na pikniku naukowym w Manufakturze, który jest organizowany w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, oraz na Pikniku Naukowym Polskiego Radia. Prezentujemy tam doświadczenia z wielu dziedzin fizyki – hydrodynamiki, optyki, czy elektryczności. Poza tym organizowaliśmy pokazy na konwencie fantasy oraz dla telewizji TVP Łódź. Pojawiamy się również z różnymi doświadczeniami na dniach otwartych Politechniki Łódzkiej.

KNF współpracuje z Łódzkim Uniwersytetem Dziecięcym – nasi studenci uczestniczą w przygotowaniu i poprowadzeniu zajęć z fizyki dla uczniów szkół podstawowych. Wówczas staramy się pokazać i wytłumaczyć najmłodszym zjawiska, jakie zachodzą w otaczającym nas świecie.

W 2013 roku po raz pierwszy zaangażowaliśmy się w międzynarodowych warsztatach Masterclasses, w trakcie których pomagamy licealistom z całej Polski zapoznać się z fizyką cząstek elementarnych i działaniami prowadzonymi w CERNie. Pomoc przy warsztatach zaowocowała stałą współpracą z Zakładem Fizyki Promieniowania Kosmicznego.

Od 2014 roku podjęliśmy się nowego działania, które ma na celu dotrzeć z fizyką do ludzi. Rozpoczęliśmy nagrywanie krótkich filmików, które pokazują różne ciekawe eksperymenty i tłumaczą prawa nimi rządzące.

Członkowie KNF zrealizowali wiele ciekawych projektów, jesteśmy również w trakcie realizacji kolejnych. Możemy się pochwalić między innymi samodzielnie zbudowanym jonolotem, transformatorem Tesli czy drabiną jakubową.

Poza tym w każdym roku akademickim organizujemy kilka spotkań (wykładów, projekcji filmów lub wyjść do innych jednostek naukowych), które są dla nas okazją do rozwoju naszej wiedzy i umiejętności. Odwiedziliśmy między innymi Instytut Chemii Fizycznej (na Wydziale Chemicznym PŁ), Instytut Technik Radiacyjnych PŁ, łódzki oddział Narodowego Centrum Badań Jądrowych czy Instytut Fizyki PAN w Warszawie.

Miejsce spotkań

Instytut Fizyki PŁ, budynek: B-14, parter, sala 0.16

Dla nowych członków

Osoby chętne do dołączenia do nas powinny skontaktować się z przewodniczącym