Nagroda JM Rektora dla studenta Wydziału FTIMS

Student Matematyki Stosowanej Bartosz Bartoszek otrzymał w listopadzie 2022 roku nagrodę Rektora PŁ ramach programu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”

Wyróżnienie zostało przyznane za publikację: B.Bartoszek, R. Dlugosz, On a multiplicative distribution of functions in complex plane, Aequationes Mathematicae 2022.

Praca dotyczy problemu jednoznacznego rozkładu pewnych funkcji zespolonych na iloczyn dwóch czynników posiadających pewien rodzaj symetrii. Faktoryzacja ta jest odpowiednikiem znanego jednoznacznego rozkładu funkcji na sumę części parzystej i nieparzystej. Rozważany w publikacji rozkład zastosowano do rozwiązania pewnych równań funkcyjnych, w szczególności równania typu Schrödera oraz do charakteryzacji rodziny odwzorowań biholomorficznych koła jednostkowego na obszary gwiaździste. Wyniki z powyższej pracy były przedstawiane podczas VIII Międzynarodowej Konferencji Matematyczno-Informatycznej „Congressio-Mathematica”, Olsztyn 2022.

Publikacja  jest rozszerzeniem pracy licencjackiej pod kierunkiem dr inż. Renaty Długosz z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej.