8. spotkanie z cyklu Zawód Naukowiec

Data dodania
Kategorie

Już 9 grudnia zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Zawód Naukowiec. Czym Instytut Matematyki zaskoczy nas tym razem?

Image

PROGRAM SPOTKANIA:

11:00 Wystąpienia Naukowców:

            dr hab. inż. Olga Marchut-Mikołajczykprof. uczelni: Mikroorganizmy w środowisku- szkodniki czy mali pomocnicy?  Dr hab. Olga Marchut-Mikołajczyk jest profesorem uczelni na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności. Od wielu lat zajmuje się wykorzystaniem mikroorganizmów do oczyszczania środowiska, szczególnie do usuwania zanieczyszczeń węglowodorowych. Ciekawym aspektem jej badań jest wykorzystanie potencjału mikroorganizmów zasiedlających rośliny, tzw. endofitów, zarówno do degradacji zanieczyszczeń jak i produkcji związków biologicznie aktywnych. Jest liderem zespołu Biotechnologii Przemysłowej w Instytucie Biotechnologii Molekularnej i Przemysłowej. Od 2021 roku jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Biomass.  Pełni również funkcję Brokera innowacji na wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności. Wolny czas najchętniej spędza z synem i mężem w otoczeniu ukochanych zwierząt i na podróżach z przyczepą kempingową po świecie.

            dr inż. Michał Lipian: Wiele hałasu o nic, czyli o (braku) dźwięku w nauce...?  Dr inż. Michał Lipian pracuje na Wydziale Mechanicznym PŁ od października 2018 roku. Prowadzi zajęcia z szeroko pojętej konwersji energii i mechaniki płynów w języku polskim, angielskim i francuskim. Jest opiekunem SKN Energetyków oraz projektu studenckiego GUST, konstruującego turbiny wiatrowe. Dr Michał Lipian prowadzi badania w dziedzinie aerodynamiki i aeroakustyki. Posiada doświadczenie w eksperymentach w tunelu aerodynamicznym, pomiarach akustycznych i numerycznych symulacjach przepływu. Jego kluczową dziedziną badań jest aerodynamika wirników turbin wiatrowych i śmigieł, np. dronów. Jest również animatorem naukowym z zakresu inżynierii wiatrowej. Prywatnie lubi jazdę na rowerze, bieganie oraz pływanie. Jest fanem klocków LEGO, gier planszowych i muzyki (większości, choć nie każdej). Uwielbia podróżować i poznawać inne spojrzenia na świat.

12:30 Zwiedzanie Komory Ciszy
Laboratorium akustyki – komora ciszy to pomieszczenie o specjalnej konstrukcji ograniczającej pogłos, umożliwiające badania akustyczne różnych urządzeń i maszyn, takich jak wirniki dronów. Zestaw specjalistycznych mikrofonów oraz źródeł dźwięku pozwala określić poziom hałasu oraz wytypować jego główne źródła.

 

Wydarzenie odbędzie się 9 grudnia o godzinie 11 w Instytucie Matematyki Wydziału FTIMS PŁ przy Al. Politechniki 8 (budynek B9, aula F10). Ważne! Zapisy - imienne zgłoszenia uczestnictwa w spotkaniu prosimy przesyłać do pani dr Anny Olek na adres anna.olek@p.lodz.pl.

Strona dziala - zabbix