Dr inż. Krzysztof Guzek finalistą Biennale Designu w Peru

Z przyjemnością informujemy, że dr inż. Krzysztof Guzek z Instytutu Informatyki znalazł się w ścisłym gronie finalistów tegorocznego Peru Design Biennial – największego cyklicznego wydarzenia poświęconego projektowaniu graficznemu w Ameryce Południowej.

Spośród 9 596 zgłoszeń w kategorii identyfikacja wizualna międzynarodowe jury wybrało trzy najlepsze prace, w tym „Projekt generatywnego systemu dynamicznej identyfikacji wizualnej Politechniki Łódzkiej" autorstwa dra Krzysztofa Guzka.

- Projekt powstał w ramach mojej rozprawy doktorskiej, obronionej w 2020 r. na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Rozprawa została również nominowana do Nagrody Prezesa Rady Ministrów RP dla najlepszych rozpraw naukowych – wyjaśnia laureat konkursu.

Jury doceniło innowacyjny charakter projektu, który stanowi pionierskie zastosowanie koncepcji generatywnego systemu identyfikacji wizualnej w obszarze identyfikacji i komunikacji wizualnej uczelni wyższych. Zaprojektowany przez autora spójny system znaków przewiduje dwa warianty sygnetu uczelni – statyczny lub kinetyczny, zależnie od docelowego medium, oraz zestaw indywidualnie wygenerowanych znaków dla wszystkich jednostek organizacyjnych uczelni, pracowników i studentów. W skład projektu wchodzą również wzorce oznaczeń przestrzennych, szablony druków akcydensowych i wybrane przykłady materiałów promocyjnych, obrazujące spójny język wizualny.

Wystawę projektów będzie można oglądać w Museum of Callao (Peru) w dniach 3–15 grudnia 2021 r.

Dr inż. Krzysztof Guzek fot. archiwum prywatne

Krzysztof Guzek ukończył kierunek Informatyka ze specjalnością Grafika Komputerowa i Multimedia na Wydziale FTIMS Politechniki Łódzkiej. Stypendysta programu Erasmus w Aalborg University w Kopenhadze. W 2014 r. obronił doktorat z wyróżnieniem w dyscyplinie informatyka, a w roku 2020, również z wyróżnieniem, doktorat w dyscyplinie sztuki piękne. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Grafiki Komputerowej i Multimediów Instytutu Informatyki Politechniki Łódzkiej. Jest również kierownikiem Pracowni Obrazu Cyfrowego w Katedrze Kompozycji ASP w Łodzi. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień łączących projektowanie graficzne z informatyką. Zajmuje się projektowaniem plakatu, identyfikacji wizualnej, animacji i grafiki generatywnej. Uczestnik licznych wystaw w kraju i za granicą (m.in. w Finlandii, Słowacji, Litwie, Węgrzech, Cyprze, Peru, Chinach, Boliwii).