Gra stworzona w Instytucie Informatyki pomaga małym pacjentom

Data dodania
Kategorie

Gra komputerowa podczas badania funkcjonalnego rezonansu magnetycznego stworzona w Instytucie Informatyki Wydziału FTIMS została laureatem konkursu "Dziecięcy szpital przyszłości".

Image

Zwycięzcą konkursu Fundacji K.I.D.S. - "Dziecięcy szpital przyszłości" w kategorii Partner transformacji/Dostawca rozwiązań został projekt zgłoszony przez Politechnikę Łódzką. Jest to gra komputerowa podczas badania funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Stanowi ona odpowiedź na problem badania dzieci aparaturą medyczną, podczas którego sprawdzana jest aktywność mózgu. Aby diagnostyka została przeprowadzona w odpowiedni sposób pacjent musi reagować na wskazane zadania - np. ściskać dłoń. Stworzona przez Instytut Informatyki gra nie tylko pomaga skłonić dziecko do podjęcia działania, ale również przyczynia się do oswojenia strachu przed tomografem.

Projekt tworzą dwie gry. Jedna z nich polega na kierowaniu samochodem na drodze z przeszkodami. Podczas badania pacjent kieruje autem w sposób pozwalający na omijanie występujących trudności. W drugiej z nich dziecko ma za zadanie dostatecznie mocno nakręcić pojazd, aby pokonał tor podobny do rollecostera. Projektowaniu przyświecała idea wykonywania przez gracza ruchów, które są niezbędne do przeprowadzania badania. Ze względu na specyfikę miejsca opracowany został sposób, który bez ingerencji w urządzenie pozwala dziecku sterować pojazdami. W pierwszej z gier pacjent komunikuje się za pomocą pilota, w drugiej dzięki ściskaniu gumowej zabawki. 

Gra została zrealizowana dzięki grantowi, który otrzymał dr hab. n. med. Michał Podgórski - radiolog pracujący w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polski (ICZMP). Doktor Podgórski zlecił stworzenie projektu Instytutowi Informatyki. Autorami rozwiązania są dr hab. inż. Bartłomiej Stasiak, prof. uczelni, dr hab. inż. Adam Wojciechowski, prof. uczelni, dr inż. Arkadiusz Tomczyk oraz mgr inż. Krzysztof Kubiak (student, a obecnie absolwent Wydziału FTIMS). 

Niezmiernie cieszymy się, że na naszym Wydziale powstają projekty przyczyniające się do poprawy stanu zdrowia małych pacjentów! 

Strona dziala - zabbix