Innowacyjna aplikacja logopedyczna studentów Wydziału FTIMS

Data dodania
Kategorie

Studenci Wydziału FTIMS we współpracy z Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS stworzyli innowacyjną aplikację wykorzystującą sztuczną inteligencję, która zwiększa szybkość i efektywność terapii logopedycznej.

Image

Studenci trzeciego roku kierunku Information Technology: Zuzanna Pająk, Tymoteusz Piwowarski, Marcin Grzelak i Mikołaj Wojciechowski są autorami innowacyjnej aplikacji Wirtualny Asystent Logopedyczny, opracowanej we współpracy Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS. Wykorzystuje ona sztuczną inteligencję do rozpoznawania i analizy słów wymówionych przez użytkowników, wspomagając w ten sposób pracę logopedów i placówek logopedycznych.

Współdziałanie studentów z MEDINCUS rozpoczęło się od udziału w konkursie „Hack na zdrowie” i już wtedy zostało docenione. Kontynuacja prac na projektem zaowocowała jego prezentacją na największej w Polsce konferencji logopedycznej UCHO2024. Aplikacja ta stanowi komplementarne uzupełnienie tradycyjnych materiałów terapeutycznych, znacząco usprawniając i przyspieszając proces leczenia pacjentów.

Głównymi beneficjentami rozwiązania są placówki logopedyczne oraz pacjenci, których terapia może przebiegać szybciej i bardziej efektywnie dzięki automatyzacji procesów analizy mowy. Przyszłościowy rozwój aplikacji spełniałby rosnące wymagania placówek medycznych oraz udoskonalał precyzję rozpoznawania mowy.

"Cieszymy się, że nasz produkt może nie tylko usprawnić codzienną pracę logopedów, ale także realnie pomóc osobom potrzebującym wsparcia w procesie terapii. Dla nas to nie tylko innowacyjne narzędzie, ale również niepowtarzalne doświadczenie i okazja do rozwoju zawodowego, zarówno w sferze technologicznej, jak i osobistej"- przyznają autorzy aplikacji.

Strona dziala - zabbix