Już 10 marca na Politechnice Łódzkiej rozpoczyna się kolejna edycja Research Week. Tematyka wydarzenia skupi się wokół badań prowadzonych na PŁ.
Od 10 do 16 marca studenci, pracownicy, doktoranci i wszyscy zainteresowani będą mogli odwiedzić laboratoria czy wziąć udział w spotkaniach z badaczami. Wydarzenie rozpocznie wykład inauguracyjny "Transformacja gospodarcza w epoce postcovidowej", który wygłosi prof. Jerzy Hausner. Podczas Research Week poznamy także prace badawcze zrealizowane w ramach programu FU²N oraz doktorantów PŁ.
Laboratoria realizowane na Wydziale FTIMS odbędą się 13 marca.
Zajęcia w Instytucie Fizyki:
- Laboratorium Fotoniki
W laboratorium prowadzone są pomiary parametrów elektrycznych i optycznych w laserach półprzewodnikowych, a także badania własności struktur fotonicznych. Pomiary optyczne prowadzone są głównie w zakresie bliskiej podczerwieni. Obejrzeć będzie można lasery typu VCSEL w akcji oraz optyczne efekty w nanostrukturach półprzewodnikowych. Zajęcia poprowadzi dr hab. inż. Michał Wasiak. Laboratorium odbędzie się w budynku B14 - Instytut Fizyki PŁ, ul. Wólczańska 217/221, sala H16 (parter). Zwiedzanie odbywa się w godz. 12:00-14:00, wejścia co pół godziny.
- Laboratorium Fizyki Monokryształów
W laboratorium prowadzone są pomiary i badania nad rozwojem technik pomiarowych obejmujące: efekty elektro-optyczne oraz aktywność optyczną, dichroizm i dwójłomność w ciałach stałych i cieczach jako zjawiska naturalne i indukowane polem elektrycznym. Badany jest także wpływ starzenia olejów roślinnych, mineralnych i syntetycznych na wymienione efekty. Zajęcia poprowadzi dr inż. Marek Izdebski. Laboratorium odbędzie się w budynku B14 - Instytut Fizyki PŁ, ul. Wólczańska 217/221, pokój 7 (parter). Zwiedzanie odbywa się w godz. 10:00-12:00, wejścia co pół godziny.
- Laboratorium Fizyki Dielektryków
W laboratorium prowadzone są badania własności fizycznych wysoko wyspecjalizowanych materiałów dielektrycznych. Testowane są zarówno nowe ciekłokrystaliczne prekursory epoksydowe, jak i sieci i zaawansowane kompozyty polimerowe. Badania prowadzone są w szerokim zakresie temperatur w oparciu o bezpośrednie pomiary przewodnictwa, jak i szerokopasmową spektroskopię dielektryczną, a także obserwacje optyczne. Zajęcia poprowadzi dr hab. inż. Magdalena Włodarska. Laboratorium odbędzie się w budynku B14 - Instytut Fizyki PŁ, ul. Wólczańska 217/221, pokój 108. Zwiedzanie odbywa się w godz. 12:00-14:00, wejścia co pół godziny.
- Laboratorium Technik Obliczeniowych
W laboratorium prowadzone są prace z zakresu modelowania numerycznego zjawisk fizycznych w obszarach fotoniki oraz chemii kwantowej. Laboratorium posiada mini-klaster obliczeniowy pozwalający na prowadzenie wieloskalowych obliczeń równoległych. Zajęcia poprowadzi dr hab. inż. Maciej Dems, prof. uczelni. Laboratorium odbędzie się w budynku B14 - Instytut Fizyki PŁ, ul. Wólczańska 217/221, sala 3.20. Zwiedzanie odbywa się w godz. 10:00-12:00, wejścia co pół godziny.
Zajęcia w Instytucie Informatyki:
- Laboratorium sztucznej inteligencji w lokalizacji obiektów i predykcji szeregów czasowych
Zespół pracujący w laboratorium zajmuje się opracowywaniem algorytmów sztucznej inteligencji, które mogą być zastosowane do zagadnień związanych z lokalizacją obiektów ruchomych (np. robotów samojezdnych) oraz przewidywania szeregów czasowych (np. danych dotyczących sprzedaży). Zajęcia poprowadzi dr inż. Krzysztof Lichy. Laboratorium odbędzie się w budynku B9 - Instytut Informatyki PŁ, Al. Politechniki 8, sala 280. Zwiedzanie odbywa się w godz. 10:00-11:30, wejścia co pół godziny.
- Laboratorium masowo-równoległego, adaptacyjnego przetwarzania danych i obliczeń kwantowych
W laboratorium prowadzone są prace na temat masowo-równoległych obliczeń na procesorach GPU, szyfrowania i stratnej kompresji obrazów z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych, obliczenia i symulacji kwantowych. Zajęcia poprowadzi dr hab. inż. Dariusz Puchała. Laboratorium odbędzie się w budynku B 19 - Centrum Technologii Informatycznych, sala 201. Zwiedzanie odbywa się w godz. 10:00-11:30, wejścia co pół godziny.
Zajęcia w Instytucie Matematyki:
- Laboratorium modelowania zbiorów fraktalnych. Podczas laboratorium przedstawione będą algorytmy generowania zbiorów fraktalnych, w tym badanych aktualnie atraktorów niekontraktywnych IFS-ów i uogólnionych IFS-ów. Zajęcia poprowadzi dr hab. Filip Strobin. Laboratorium odbędzie się w budynku B9 - Instytut Matematyki PŁ, Al. Politechniki 8, sala 53. Zwiedzanie odbywa się w godz. 09:00-10:30, wejścia co pół godziny.
- Laboratorium zastosowań analizy danych w naukach ścisłych i społecznych
Podczas laboratorium przedstawione będą przykłady zastosowań różnych technik analizy danych i uczenia maszynowego. Laboratorium odbędzie się w budynku B9 - Instytut Matematyki PŁ, Al. Politechniki 8, sala 51. Zwiedzanie odbywa się w godz. 12:00-15:00, wejścia co pół godziny.
Na wszystkie powyższe zajęcia obowiązują zapisy.