Zastosowania sztucznej inteligencji - nowy cykl spotkań na Wydziale FTIMS

Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej zaprasza na pierwsze z cyklu seminarium wewnątrzuczelniane poświęcone zastosowaniom sztucznej inteligencji, które odbędzie się 30 czerwca w Auli Major (budynek B14).

Seminaria będą realizowane cyklicznie i pozwolą na integrację środowiska Politechniki Łódzkiej, które nie tylko jest zainteresowane tematem SI, ale również prowadzi prace w zakresie zastosowań sztucznej inteligencji w różnych dyscyplinach reprezentowanych na PŁ. O ile rozwój technik i metod sztucznej inteligencji jest domeną informatyki, to zastosowania SI są już interdyscyplinarne. Dowód na użyteczność metod sztucznej inteligencji w różnych obszarach badań zaskakuje nas codziennie i niejednokrotnie sprawia, że potrafimy rozwiązywać problemy wcześniej nieosiągalne. – wyjaśnia dr hab. inż. Adam Wojciechowski, prof. uczelni, dziekan Wydziału FTIMS, kierownik uczelnianego Zespołu ds. Sztucznej Inteligencji.

Inicjatorem spotkań, a zarazem zacieśnienia prac w zakresie SI na Politechnice Łódzkiej jest JM Rektor, prof. Krzysztof Jóźwik. Pomysł cyklu seminariów skupia się na zaproszeniu wszystkich wydziałów do współpracy naukowej, a także podnoszeniu kompetencji informatycznych (w szczególności w zakresie SI) na wydziałach nieinformatycznych oraz dostarczaniu realnych problemów i inspiracji pracownikom wydziałów informatycznych w ramach ogólnouczelnianej współpracy naukowej.

Program spotkania 30.06.2022 r.:

10.0010.15

• Otwarcie seminarium przez JM Rektora PŁ, prof. Krzysztofa Jóźwika

10.1511.15

• Zastosowania Machine Learning w chemii, prof. dr hab. inż. Piotr Paneth
  • Uczenie maszynowe w analizie obrazów i grafów, dr inż. Arkadiusz Tomczyk
  • Usuwanie szumu z zależnych od dyfuzji obrazów rezonansu magnetycznego metodami sztucznej inteligencji, dr inż. Jakub Jurek

11.1511.45

• Przerwa kawowa

11.4512.45

• Metody sztucznej inteligencji w obróbce cieplno-chemicznej stopów żelaza, dr hab. inż. Emilia Wołowiec-Korecka, prof. uczelni
  • Rozwiązania zagadnienia odwrotnego przy pomocy sztucznych sieci neuronowych zastosowania w mechanice nawierzchni i w geotechnice środowiskowej, prof. dr hab. inż. Marek Lefik
  • Wykrywanie obiektów w chmurach punktów, mgr inż. Jakub Walczak, dr hab. inż. Adam Wojciechowski, prof. uczelni

12.4513.15

• Przerwa kawowa

13.1514.15

• Modelowanie popytu i cen na rynkach energii elektrycznej oraz kosztów produktów i usług medycznych za pomocą sztucznych sieci neuronowych, dr inż. Tomasz Jasiński, dr hab. Zbigniew Leszczyński, prof. uczelni
  • Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych w modelowaniu energetycznym polskich zasobów budownictwa mieszkaniowego (Urban Building Energy Modeling; UBEM), dr inż. Marcin Zygmunt, prof. dr hab. inż. Dariusz Gawin
  • Rozwój metod identyfikacji i manipulacji treściami zawartymi w danych, prof. dr hab. inż. Krzysztof Ślot

Kolejne wydarzenia planowane są na początek nowego roku akademickiego.