Dr inż. Marcin Gębski z Zespołu Fotoniki Instytutu Fizyki Wydziału FTIMS PŁ otrzymał ponad 3,7 mln zł dofinansowania na realizację projektu: Półprzewodnikowe lasery o emisji powierzchniowej ze zwierciadłami w postaci podfalowych siatek dyfrakcyjnych MHCG!
Projekt: Półprzewodnikowe lasery o emisji powierzchniowej ze zwierciadłami w postaci podfalowych siatek dyfrakcyjnych MHCG otrzymał dofinansowanie w wysokości 3 705 780,00 zł w ramach 13. edycji programu SONATA BIS Narodowego Centrum Nauki. Polega on na stworzeniu pierwszego na świecie lasera VCSEL ze zwierciadłami w postaci podfalowych siatek dyfrakcyjnych o wysokim kontraście współczynnika załamania światła (ang. MHCG). Zwierciadła MHCG pozostają szczególnym typem siatek dyfrakcyjnych odbijających niemal 100% padającego na nie światła. Mogą być wykonane z większości materiałów stosowanych w optoelektronice, a składają się z jednego elementu – siatki dyfrakcyjnej – a ich grubość jest porównywalna z długością fali światła.
Przede wszystkim jednak podlegają skalowaniu – przy zmianie ich parametrów geometrycznych ich właściwości zachowują się dla fali światła o proporcjonalnie zmienionej długości. Cechy te powodują, że konstrukcja lasera VCSEL ze zwierciadłami MHCG, która powstanie w ramach niniejszego projektu, będzie mogła być zastosowana w laserach emitujących fale UV, VIS i IR opartych na GaN, InP i innych systemach materiałowych.
Poza stworzeniem prototypu lasera realizujące projekt konsorcjum pod kierunkiem dra Gębskiego w składzie: Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska i Sieć badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki gruntownie przebada nietypowe właściwości powyższego sprzętu – silne oddziaływanie światła z materią, możliwość sterowania wiązką emitowaną czy kontrolę objętości powstałego w rezonatorze modu.