Kryształy biogeniczne rosną wewnątrz organizmów żywych lub pod ich wpływem. Ich kształty są bardzo zróżnicowane, a proces ich wzrostu jest niezwykle złożony. Te ciekawe tematy badań zainteresowały również redaktorów "Science".
- Zrozumienie, jak dochodzi do ich powstawania, jaką rolę spełniają w organizmach żywych oraz jakie mają własności fizyczne, otworzy nam drogę do ich wykorzystania w różnorodnych zastosowaniach np. medycynie czy nawet walce z efektami zmian klimatycznych - wyjaśnia prof. Jolanta Prywer z Instytutu Fizyki, która została zaproszona przez prestiżowe czasopismo Science do napisania artykułu o tych fascynujących obiektach naszego świata. Artykuł ukazał się na stronie Science.
W archiwalnym materiale filmowym przygotowanym w ramach cyklu Nauka Movi(e) przypominamy temat badań kryształów biogenicznych w układzie moczowym człowieka.
- Prowadzone badania umożliwiają poznanie substancji hamujących powstawanie i wzrost kamieni nerkowych. Infekcyjna kamica moczowa jest chorobą rozpowszechnioną od wieków, charakteryzującą się powstawaniem w układzie moczowym krystalicznych złogów. Nowe badania nad wzrostem kryształów pozwalają na znalezienie łatwo dostępnych środków hamujących rozwój tej choroby - mówi prof. Prywer.